Recommended

82 €
299 €
96 €
2085 €

Talerze perkusyjne

Jako perkusiści stajemy przed wyborem naprawdę szerokiego wachlarza talerzy perkusyjnych. Chodzi tutaj zarówno o marki jak i rodzaje blach. Jedne są uniwersalne, wykorzystywane w każdym rodzaju muzyki, inne natomiast posiadają specyficzną charakterystykę, która idealnie sprawdza się w danym gatunku muzycznym. Ważne jest, aby nie traktować kwestii talerzy po macoszemu. Są one równie ważne jak sama perkusja. Mają znaczący wpływ na ostateczne brzmienie zestawu, a nawet całego zespołu. W tym miejscu warto omówić temat talerzy dodawanych do zestawów perkusyjnych – zazwyczaj ten typ blach pełni po prostu funkcję eksponatu i zupełnie nie nadaje się do gry.

Rodzaje talerzy

Najbardziej powszechną konfiguracją talerzy jest Hi hatcrash i ride. Każdy z wyżej wymienionych pełni daną funkcję podczas gry na zestawie.

Hi hat - to dwa talerze zamontowane na jednym statywie. Za pomocą pedału możemy regulować odległość pomiędzy tymi talerzami. Gdy Hi hat jest w pozycji zamkniętej wydaje krótkie, niezbyt głośne, selektywne brzmienie, natomiast gdy zdecydujemy się na jego otwarcie wydobędziemy dźwięk dokładnie przeciwny.

Crash - jest to talerz wykorzystywany głównie do akcentowania. Najczęściej uderzany jest wraz ze stopą, czasami z werblem lub ze stopą i werblem na raz. Rzadko uderzany w pojedynkę.

Ride - jest kolejnym po hi hacie talerzem odpowiedzialnym za motorykę. Dlatego często perkusiści używają zamiennie tych dwóch talerzy, akcentując jedynie przejścia za pomocą crasha. Ride jest talerzem oferującym ogromne możliwości brzmieniowe. Uderzając główką pałki wydobędziemy selektywne dźwięki, w przypadku grania większą powierzchnią pałki możemy akcentować zupełnie jak w przypadku crasha. Kolejnym wariantem jest korzystanie z kopułki, która oferuje jeszcze wyższy i jeszcze krótszy dźwięk przypominający dzwonek.

Do innych typów talerzy należą:

Bell - nazwa mówi sama za siebie. Jest to mały talerz wyglądem zbliżony do kopułki ride’a. Wydaje wysoki selektywny dźwięk podobny do dźwięku dzwonka.

China - wyróżnia się spośród innych talerzy przede wszystkim wyglądem. Kształt tej blachy przypomina tradycyjny, choć lekko wygięty talerz. Montuje się go jednak „do góry nogami” dlatego odróżnia się reszty blach. Brzmienie tego typu talerza zazwyczaj przebija się przez cały zestaw jest mocne, wysokie, agresywne, piaszczyste.

Splash - ten typ blachy występuje w stosunkowo małych rozmiarach. Cechuje go krótkim wysokim brzmieniem oraz szybkim wybrzmiewaniem. Najczęściej używany w sytuacjach krótkich akcentów.

Crash-ride - jest to połączenie crasha i ride’a. Idealnie nadaje się zarówno do mocnego akcentowania, zupełnie jak w przypadku crasha, oraz selektywnej gry za sprawą krótko brzmiącej główki.

 

 

Check also

Product categories