Recommended

53 €
55 € Regular price
52 € lowest price

Różnica między gitarą klasyczną a akustyczną

Coraz więcej osób decyduje się na grę na instrumencie, a spora część z nich wybiera gitarę. Popularność gitary nie słabnie, ponieważ jej brzmienie, wygląd, mobilność i uniwersalność wciąż kusi początkujących muzyków. Kiedy kupujemy gitarę, najlepiej jest wybrać taką, na której chcemy grać w przyszłości. Niezdecydowanym osobom, lub takim, które po prostu chcą nauczyć się grać, najczęściej poleca się gitarę klasyczną. Osoba niedoświadczona w kwestii wyboru instrumentu może mieć problem z kupnem takiej gitary, ponieważ gitara klasyczna często przez niektórych nazywana jest gitarą akustyczną, a podczas przeszukiwania internetowych aukcji, można znaleźć nawet gitarę akustyczno-klasyczną, która nie istnieje. Skąd bierze się takie nazewnictwo?

Najczęściej bierze się to z niewiedzy sprzedających i o ile jest to zrozumiałe w przypadku kogoś kto sprzedaje gitarę którą dostał w spadku i nigdy nie interesował się instrumentami, to nie do przyjęcia są sytuacje, kiedy spotkamy się z takim nazewnictwem ze strony sklepów muzycznych. Gitara klasyczna różni się od akustycznej, a ich hybryda nie istnieje.

Te dwa instrumenty są do siebie podobne tylko na pierwszy rzut oka. Oba mają pudło, struny i klucze, jednak na tym podobieństwa się kończą. Główną różnicą są struny. W gitarze klasycznej są one wykonane z nylonu, który jest miękki i bardziej przyjazny dla palców, niż struny metalowe znajdujące się w gitarze akustycznej. Próba połączenia tych gitar poprzez założenie metalowych strun do gitary klasycznej może się zakończyć wyrwaniem mostka lub nawet gryfu. Struny metalowe mają inne brzmienie od nylonowych. Jest ono bardziej dynamiczne, nie jest tak ciepłe i jest bardziej doniosłe. Same struny to jednak nie wszystko, ponieważ głośność ta bierze się z połączenia strun z pudłem gitary.

W przypadku gitary akustycznej spotkamy się z innym ożebrowaniem i konstrukcją, która sprawia, że instrument ten jest znacznie głośniejszy niż gitara klasyczna. W przypadku gitary akustycznej możemy spotkać również różne rodzaje pudeł, które różnią się od siebie budową i rozmiarem. Różnice potrafią być bardzo znaczne, zwłaszcza kiedy porównamy gitarę akustyczną z niewielkim pudłem typu parlour, z super jumbo, które oferuje bardzo mocne i doniosłe brzmienie pełne niskich i średnich tonów. Gitary te można odróżnić od siebie również obserwując gryf. W gitarze klasycznej łączy się on z pudłem na wysokości dwunastego progu, podczas gdy w przypadku gitary akustycznej jest to piętnasty próg. Ponadto gryf gitary klasycznej jest nieco szerszy, a akcja strun, czyli ich odległość od gryfu jest większa niż w przypadku gitary akustycznej.

Te dwa instrumenty można odróżnić od siebie również patrząc na mostek. Struny w gitarze klasycznej są przez niego przewlekane i wiązane, podczas gdy w gitarze akustycznej blokowane są za pomocą specjalnych kołeczków wkładanych w mostek. W większości przypadków również po główce instrumentu można rozróżnić czy mamy do czynienia z gitarą klasyczną czy akustycznej. Główka gitary klasycznej posiada kołeczki na struny wewnątrz, podczas gdy w większości przypadków gitara akustyczna ma je na zewnątrz, choć można czasami znaleźć modele gitary akustycznej, posiadającej główkę stworzoną na wzór gitary klasycznej, choć nie są to częste przypadki.
Początkujący muzycy najczęściej nie mają odpowiedniej wiedzy na temat wymarzonego instrumentu. Przed jego wyborem warto jest zaznajomić się trochę z jego budową by nie okazało się, że staliśmy się posiadaczami zupełnie innej gitary niż ta, na której chcieliśmy grać. Jeżeli mamy taką możliwość to poprośmy kogoś bardziej doświadczonego o poradę, jednak znajomość najbardziej charakterystycznych cech gitary klasycznej i akustycznej pozwoli nam wybrać odpowiedni instrument.

 

 

Check also

Product categories